To 7ο Γυμνάσιο στο Αρχαιολογικό Μουσείο και το Αρχαίο Θέατρο του Δίου

Την Παρασκευή 29  Μαρτίου 2019 πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη των  τμημάτων  Α2 και  Α5 του σχολείου μας στο Αρχαιολογικό Μουσείο και στο Αρχαίο Θέατρο του Δίου.Την επίσκεψη διοργάνωσαν στο πλαίσιο του μαθήματος των Αρχαίων Ελληνικών οι εκπαιδευτικοί κ.Τσαουσίδου Ιωάννα και κ.Τούρλα Βασιλική με συνοδό εκπαιδευτικό την  κ.Παντεκίδου Ειρήνη.

Οι  μαθητές συμμετείχαν στο πρόγραμμα μουσειοπαιδαγωγικής με υπεύθυνο το φιλόλογο κ. Παπαγεωργίου Πάρι. Στόχος του συγκεκριμένου προγράμματος είναι οι μαθητές να οδηγηθούν στη γνώση με διερευνητικό ? ανακαλυπτικό τρόπο, μέσα από την αξιοποίηση  των εκθεμάτων  του Μουσείου, με τη βοήθεια φύλλων εργασίας αλλά και τη «μαιευτική» μέθοδο του υπεύθυνου του προγράμματος.

Η διδακτική επίσκεψη ολοκληρώθηκε μέ την ξενάγηση από τον κ.Παπαγεωργίου στο Αρχαιολογικού πάρκο του Δίου, όπου οι μαθητές γνώρισαν  τα ιερά της Δήμητρας, της Ίσιδας, του Διονύσου, το τείχος της πόλης, το ελληνιστικό και ρωμαϊκό θέατρο.

Το συγκεκριμμένο πρόγραμμα δίνει την ευκαιρία στους μαθητές να φτάσουν στη γνώση μέσα από εναλλακτικές διαδρομές που αναμφίβολα  είναι ευχάριστες και δημιουργικές.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://7gym-kater.pie.sch.gr/to-7%ce%bf-%ce%b3%cf%85%ce%bc%ce%bd%ce%ac%cf%83%ce%b9%ce%bf-%cf%83%cf%84%ce%bf-%ce%b1%cf%81%cf%87%ce%b1%ce%b9%ce%bf%ce%bb%ce%bf%ce%b3%ce%b9%ce%ba%cf%8c-%ce%bc%ce%bf%cf%85%cf%83%ce%b5%ce%af%ce%bf/