Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Ποίησης με τίτλο «Νίκος Γκάτσος, ο ποιητής των στίχων»

Ιδιωτικά Εκπαιδευτήρια « Παναγία Προυσιώτισσα»

Το 7ο Γυμνάσιο Κατερίνης συμμετείχε στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Ποίησης με τίτλο «Νίκος Γκάτσος, ο ποιητής των στίχων»  με 3 μαθήτριες. Διακρίθηκε η  μαθήτρια Ζάραλη Χριστίνα με το ποίημα της «Η Πέτρα» με τον 2ο Έπαινο, στις ηλικίες Γ΄ Γυμνασίου έως και Γ΄ Λυκείου. Συγχαρητήρια στις μαθήτριες  Κοταγιάννη Χριστίνα και Σόρρα Γκρεσίλντα  για την συμμετοχή τους. Η εκπαιδευτικός που βοήθησε και παρότρυνε τις μαθήτριες να συμμετάσχουν είναι η Σταυρίδου Αθηνά ΠΕ11 Φυσικής Αγωγής.

Η πέτρα

Όπου κι αν είσαι στον πλανήτη τούτο εδώ

εγώ δίπλα σου θα είμαι σε δύσκολο και σε καλό

Κι αν ξερή είναι ολάκερή σου η κτίση