Το 7ο Γυμνάσιο στο ERASMUS+ ΚΑ2

Ένα από τα 167 σχολεία της Ελλάδας που εγκρίθηκαν και θα συμμετάσχουν στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα ERASMUS+ είναι και το 7ο Γυμνάσιο Κατερίνης. Το συγκεκριμένο σχέδιο, το οποίο θα υλοποιήσουμε κατά τα επόμενα δύο σχολικά έτη 2016-2017 και 2017-2018, έχει τίτλο:

?Second Chance of Environment?

και η εφαρμογή του θα γίνει με τη σύμπραξη σχολείων από πέντε διαφορετικές χώρες: Γαλλία (συντονίστρια χώρα), Βρετανία, Πορτογαλία, Τουρκία και Ελλάδα.

Τα θέματα που θα διαπραγματευτούμε παράλληλα οι πέντε χώρες, σχετίζονται με τη συνειδητοποίηση εκ μέρους της σχολικής κοινότητας του μεγέθους των περιβαλλοντικών προβλημάτων, την ανάπτυξη στους μαθητές της αίσθησης της ευθύνης, την ευαισθητοποίησή τους για τη δική τους επίδραση στο φυσικό περιβάλλον, την ενθάρρυνση όλων να συμμετάσχουν ενεργά στην προστασία και τη βελτίωση περιβάλλοντος. Επιδίωξη όλων των συμμετεχουσών χωρών είναι η ενθάρρυνση της χρήσης των εργαλείων ΤΠΕ για το διεθνή διάλογο, την επικοινωνία και την ανταλλαγή των πληροφοριών καθώς και η ανταλλαγή καλών πρακτικών.

Τα οφέλη από την υλοποίηση του σχεδίου αναμένεται να είναι πολλαπλά.

To πρόγραμμα εκτός των πολλών δράσεων περιλαμβάνει και τις εξής μετακινήσεις:

Για το σχολικό έτος 2016-2017:

Η πρώτη φυσική επαφή με τους εταίρους προγραμματίστηκε για το χρονικό διάστημα από 28 Νοεμβρίου μέχρι και 2 Δεκεμβρίου 2016 στην πόλη Germencik της επαρχίας Αϊδινίου της Τουρκίας. Κατά την πρώτη διεθνική αυτή συνάντηση θα τεθούν οι βάσεις της συνεργασίας των σχολείων, του χρονοδιαγράμματος των δράσεων και θα γίνει η γνωριμία των εταίρων-καθηγητών.

H πρώτη Δραστηριότητα Μάθησης , Διδασκαλίας, Κατάρτισης και Επιμόρφωσης προγραμματίστηκε για το Φεβρουάριο του 2017 και θα φιλοξενηθεί στην πόλη Rieux – Minervois της Γαλλίας.

Η δεύτερη Δραστηριότητα Μάθησης , Διδασκαλίας, Κατάρτισης και Επιμόρφωσης προγραμματίστηκε για το Μάρτιο του 2017 και θα φιλοξενηθεί στην πόλη Lisbon της Πορτογαλίας.

Για το έτος σχολικό έτος 2017-2018:

Η δεύτερη Διεθνική συνάντηση κατά την οποία θα γίνει ο απολογισμός του πρώτου έτους υλοποίησης του προγράμματος και θα σχεδιαστεί το δεύτερο έτος, θα φιλοξενηθεί στην Ελλάδα, στο 7ο Γυμνάσιο κατά την τελευταία εβδομάδα του Σεπτεμβρίου του 2017.

Η τρίτη Δραστηριότητα Μάθησης , Διδασκαλίας, Κατάρτισης και Επιμόρφωσης προγραμματίστηκε για το Νοέμβριο του 2017 και θα φιλοξενηθεί στην πόλη Stroud της Βρετανίας.

Η τέταρτη Δραστηριότητα Μάθησης , Διδασκαλίας, Κατάρτισης και Επιμόρφωσης προγραμματίστηκε για το Μάρτιο του 2018 και θα φιλοξενηθεί στην πόλη Stroud της Βρετανίας.

Η παιδαγωγική μας ομάδα, που ανέλαβε να εφαρμόσει το σχέδιο, αποτελείται από τους εξής εκπαιδευτικούς:

Κατσαμάγκας Ταξιάρχης ( Διευθυντής)

Τσαουσίδου Ιωάννα (Υποδιευθύντρια)

Γιολτσίδου Όλγα

Γούλα Παρασκευή

Γώγου Πωλίνα

Ζαχαρτζή Ουρανία

Κώστογλου Ηλίας

Μιχαηλίδου Γεωργία

Μπεκιάρη Μαρία

Τουμάζος Χριστάκης

Θα ακολουθήσουν πολλές δράσεις που θα αφορούν το πρόγραμμα και ευχόμαστε, μέσω της διάχυσης, να ωφεληθεί ολόκληρη η σχολική κοινότητα.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://7gym-kater.pie.sch.gr/erasmus/