Το 7ο Γυμνάσιο Κατερίνης στους 3ους Αγώνες Νέας Ελληνικής Γλώσσας

Την Τετάρτη, 13 Μαρτίου 2019, το 7ο Γυμνάσιο Κατερίνης συμμετείχε στους 3ους Αγώνες Νέας Ελληνικής Γλώσσας, με τίτλο: «Η γλώσσα μου ? ο κόσμος μου»: 3οι Μαθητικοί Αγώνες Νέας Ελληνικής Γλώσσας Γυμνασίων Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας (9ους Αγώνες Γλώσσας & Ορθογραφίας Γυμνασίων Πιερίας «Χρίστος Τσολάκης»), που γίνονται υπό την αιγίδα του Συλλόγου Αποφοίτων φιλοσοφικής ΑΠΘ «Φιλόλογος» και για τη φετινή σχολική χρονιά πραγματοποιήθηκαν στο Γυμνάσιο Αιγινίου. Στην πενταμελή ομάδα του Σχολείου μας που έλαβε μέρος στους «Αγώνες» συμμετείχαν οι μαθητές: Χόγκαζ Βανέσα (Γ τάξη), Σεϊταρίδου Άννα Μαρία (Γ τάξη),  Ελευθεριάδης Θεοχάρης (Β τάξη), Σιδηροπούλου Νίκη (Β τάξη) και Τίγκα Ελένη (Β τάξη). Τους μαθητές συνόδεψαν οι «σύνδεσμοι φιλόλογοι» του Σχολείου μας κ. Ντέφα Αλεξάνδρα, κ. Καραλή Στυλιανή και κ. Κιτοπούλου Κυριακή. Στη διάρκεια του διαγωνισμού, όλοι οι μαθητές, που προέρχονταν από 20 συνολικά Γυμνάσια του Νομού Πιερίας, διαγωνίσθηκαν γραπτώς σε ασκήσεις γραμματικής, ορθογραφίας και κατανόησης γραπτού και προφορικού λόγου. Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης όλοι οι φιλοξενούμενοι είχαμε την ευκαιρία να ακούσουμε αποσπάσματα του «Ερωτόκριτου» τραγουδισμένα από μαθητές του Λυκείου Αιγινίου και να παρακολουθήσουμε ομιλία της καθηγήτριας του ΑΠΘ κ. Ρεβυθιάδου με θέμα «Γλωσσικοί ήχοι και κρυφή γνώση της γλώσσας». Συγχαίρουμε το Γυμνάσιο Αιγινίου για την άψογη διοργάνωση των «Αγώνων» και το ευχαριστούμε για την θερμή φιλοξενία που μας επιφύλαξε. Ευχαριστούμε, επίσης, τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του Γυμνασίου Αιγινίου για τα υπέροχα εδέσματα που μας πρόσφερε. Ιδιαίτερα συγχαίρουμε τους μαθητές μας για την ακούραστη συμμετοχή τους στη διάρκεια προετοιμασίας τους, για την επιμονή και την υπομονή τους. Συγχαίρουμε, τέλος, τους μαθητές όλων των άλλων Σχολείων που συμμετείχαν στους «Αγώνες» και κατέβαλαν αξιέπαινη προσπάθεια κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας τους και κατά τη διάρκεια των Αγώνων. Πραγματικά, δεν επρόκειτο για διαγωνισμό αλλά για μια «γιορτή γνώσης», όπως χαρακτηριστικά ειπώθηκε.  Ανανεώνουμε το ραντεβού μας για την επόμενη σχολική χρονιά και ευχόμαστε πάντα να βρίσκονται ευκαιρίες, ώστε η μάθηση να μεταδίδεται με ευχάριστο και παιγνιώδη τρόπο, για να γίνεται πιο αποτελεσματική!

Οι καθηγήτριες Ντέφα Αλεξάνδρα, Καραλή Στυλιανή, Κιτοπούλου Κυριακή

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://7gym-kater.pie.sch.gr/%cf%84%ce%bf-7%ce%bf-%ce%b3%cf%85%ce%bc%ce%bd%ce%ac%cf%83%ce%b9%ce%bf-%ce%ba%ce%b1%cf%84%ce%b5%cf%81%ce%af%ce%bd%ce%b7%cf%82-%cf%83%cf%84%ce%bf%cf%85%cf%82-3%ce%bf%cf%85%cf%82-%ce%b1%ce%b3%cf%8e%ce%bd/