Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο  Τεχνολογίας (Νoesis)

Την  Παρασκευή  10-11-2023  οι μαθητές και μαθήτριες της Γ΄  Τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο  Τεχνολογίας (Νoesis) στη Θεσσαλονίκη. Εκεί είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν, αλλά και να συμμετάσχουν διαδραστικά μέσα από τη θολωτή οθόνη του πλανηταρίου, την ταινία «Space quiz» απολαμβάνοντας ένα μαγικό ταξίδι γνώσης μακριά από το νόμο της βαρύτητας της Γης. Στη συνέχεια από το Γαλαξία  διέτρεξαν  με ιλιγγιώδη ταχύτητα  το Σινικό Τείχος μέσα από τις ειδικά διαμορφωμένες θέσεις του Προσομοιωτή, που κινούνται συγχρονισμένα με το προβαλλόμενο θέαμα, ενώ  ακολούθως περιηγήθηκαν και στις περιοδικές εκθέσεις του Μουσείου. Ο φιλόξενος χώρος του Μουσείου ,οι χρήσιμες  εμπειρίες  και γνώσεις που αποκόμισαν με βιωματικό τρόπο ενθουσίασαν τους μαθητές /τριες δημιουργώντας άριστες εντυπώσεις. Τους μαθητές /τριες συνόδευσαν ο Δ/ντής του 7ου Γυμνασίου κ. Κατσαμάγκας Ταξιάρχης  ,οι καθηγήτριές τους κ. Ντέφα ΑλεξάνδρακΜιχαηλίδου Γεωργία, κ. Σιαπάκα Καλλιρρόη, κ. Μπομπόλη Χριστίνα και η σχολική νοσηλεύτρια κ. Γκούμα Καλλιόπη.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://7gym-kater.pie.sch.gr/%ce%ba%ce%ad%ce%bd%cf%84%cf%81%ce%bf-%ce%b4%ce%b9%ce%ac%ce%b4%ce%bf%cf%83%ce%b7%cf%82-%ce%b5%cf%80%ce%b9%cf%83%cf%84%ce%b7%ce%bc%cf%8e%ce%bd-%ce%ba%ce%b1%ce%b9-%ce%bc%ce%bf%cf%85%cf%83%ce%b5%ce%af/