Διδακτική επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο Θεσσαλονίκης

Τη Δευτέρα 27 Ιανουαρίου 2020, οι μαθητές των τμημάτων Α4 και Α5 του 7ου Γυμνασίου πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο Θεσσαλονίκης.

Αρχικά περιηγήθηκαν στη μόνιμη έκθεση του μουσείου «Προϊστορική Μακεδονία», όπου παρακολούθησαν video με απόψεις αρχαιολόγων για την προϊστορική εποχή και τα συμπεράσματα της αρχαιολογικής έρευνας.

Στη συνέχεια, στον εκθεσιακό χώρο « Η Μακεδονία από τον 7ο π.Χ. αιώνα ως την ύστερη αρχαιότητα», οι μαθητές, χρησιμοποιώντας φύλλα εργασίας και με τη βοήθεια των συνοδών καθηγητριών, γνώρισαν όψεις του βίου (δημόσιου και ιδιωτικού) των κατοίκων της αρχαίας Μακεδονίας.

Τους μαθητές συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί Φίσκα Ευανθία, Κατσίκη Αμαλία και Τούρλα Βασιλική.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://7gym-kater.pie.sch.gr/%ce%b4%ce%b9%ce%b4%ce%b1%ce%ba%cf%84%ce%b9%ce%ba%ce%ae-%ce%b5%cf%80%ce%af%cf%83%ce%ba%ce%b5%cf%88%ce%b7-%cf%83%cf%84%ce%bf-%ce%b1%cf%81%cf%87%ce%b1%ce%b9%ce%bf%ce%bb%ce%bf%ce%b3%ce%b9%ce%ba%cf%8c/