To 7o Γυμνάσιο στο NOESIS

Την Τετάρτη 22 Ιανουαρίου 2020 μαθητές και μαθήτριες των τμημάτων Β1και Β3 του σχολείου μας πραγματοποίησαν επίσκεψη στο Κέντρο Διάδοσης Επιστημών & Μουσείο Τεχνολογίας (NOESIS).

Παρακολούθησαν στο Κοσμοθέατρο την τρισδιάστατη ταινία με τίτλο: Dream Big ? Τα θαύματα της Μηχανικής .

Από τα κτίρια που αγγίζουν τον ουρανό μέχρι τα υποβρύχια ρομπότ που ερευνούν τον βυθό, τα ηλιακά αυτοκίνητα και τις «έξυπνες», βιώσιμες πόλεις, η ταινία «Dream big ? Τα θαύματα της μηχανικής» ανέδειξε την ανθρώπινη ευφυΐα που βρίσκεται πίσω από τα μικρά και μεγάλα θαύματα των τεχνολογικών επιτευγμάτων και αποκάλυψε τη δημιουργικότητα και τα ανθρωπιστικά αισθήματα που ωθούν τους μηχανικούς να δημιουργούν καλύτερες συνθήκες διαβίωσης για τους συνανθρώπους τους.

Επίσης έζησαν μια εξωπραγματική εμπειρία στον Προσομειωτή, παρακολουθώντας την ταινία “Μoon Thunder”, όπου μια αποστολή ρουτίνας μετατράπηκε σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης, όταν μια βροχή από μετεωρίτες χτύπησε τον διαστημικό σταθμό. Η επιβίωση βασίστηκε στη γρήγορη εκκένωση.Ήταν απαραίτητο να  μείνουν ψύχραιμοι και να τρέξουν για τη ζωή τους, ακολουθώντας μια ομάδα αστροναυτών στη δραματική απόδραση της από μια σεληνιακή βάση που κατέρρεε!

Τη διδακτική επίσκεψη διοργάνωσε η εκπαιδευτικός του σχολείου μας κ.Γεωργία Μιχαηλίδου και συνόδευσαν οι κυρίες Ιωάννα Τσαουσίδου και Όλγα Γιολτζίδου.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://7gym-kater.pie.sch.gr/to-7o-%ce%b3%cf%85%ce%bc%ce%bd%ce%ac%cf%83%ce%b9%ce%bf-%cf%83%cf%84%ce%bf-noesis/