To 7o Γυμνάσιο στο Φεστιβάλ Ολύμπια εν Δίω

Στις 23  Σεπτεμβρίου ,ημέρα Δευτέρα οι μαθητές της Γ΄ τάξης του σχολείου μας με τη συνοδεία των καθηγητών τους κ. Τούρλα   Β.,κ. Μπεκιάρη Μ.,κ. Σαλίμπα Ειρ., κ. Ντέφα Αλ. και κ. Κώστογλου  Ηλ. είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Ολύμπια εν Διω τη θεατρική παράσταση ο ΄?Πλούτος ??  του Αριστοφάνη..Το έργο απέδωσαν με το δικό τους μοναδικό τρόπο μαθητές από τα Ελληνικά Εκπαιδευτήρια   ΄΄Σύγχρονη Παιδεία΄΄στο Βύρωνα Αττικής. Επρόκειτο για μια πετυχημένη   διασκευή του γνωστού έργου με έξυπνη σκηνοθεσία και    αρκετές χορογραφίες που κράτησαν αμείωτο το ενδιαφέρον των μαθητών. Μια σχολική παράσταση που κατάφερε αφενός να μας ψυχαγωγήσει και αφετέρου να μας ΄διδάξει΄και ευαισθητοποιήσει σε θέματα κοινωνικής αδικίας και σωστής συμπεριφοράς όσον αφορά το χρήμα. Τέλος μας προέτρεψε να μη σταματάμε να κυνηγάμε τα  όνειρά μας , όσο ουτοπικά κι αν είναι. Κι όλα αυτά δόθηκαν με εύθυμο τρόπο και συνάμα με σεβασμό στο έργο και το δημιουργό του.

Το σχολείο μας συγχαίρει τη θεατρική ομάδα των Ελληνικών Εκπαιδευτηρίων , τους καθηγητές τους για την εξαιρετική δουλειά αλλά και ευχαριστεί τη Διεύθυνση  Β/θμιας Εκπαίδευσης  Πιερίας  και το Γραφείο Καινοτόμων Δράσεων  για τη μοναδική αυτή ευκαιρία θεατρικής παιδείας που δίνει  στους μαθητές του νομού μας .Καλή και δημιουργική  σχολική χρονιά σε όλους   και ραντεβού του χρόνου το Σεπτέμβρη.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://7gym-kater.pie.sch.gr/to-7o-%ce%b3%cf%85%ce%bc%ce%bd%ce%ac%cf%83%ce%b9%ce%bf-%cf%83%cf%84%ce%bf-%cf%86%ce%b5%cf%83%cf%84%ce%b9%ce%b2%ce%ac%ce%bb-%ce%bf%ce%bb%cf%8d%ce%bc%cf%80%ce%b9%ce%b1-%ce%b5%ce%bd-%ce%b4%ce%af%cf%89/