Tο 7ο Γυμνάσιο στο Βοτανικό Κήπο της Σταυρούπολης

Την Πέμπτη 24 Νοεμβρίου 2016 πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη για τα τμήματα Β2 και Β3 του σχολείου μας στο Βοτανικό Κήπο της Σταυρούπολης.Εκεί οι μαθητές ξεναγήθηκαν στον κήπο έκτασης 5 στρεμμάτων και γνώρισαν από κοντά σπάνια δέντρα, θάμνους και φυτά από όλο τον κόσμο, ενώ στο θερμοκήπιο είδαν αντιπροσωπευτικά δείγματα  τροπικής χλωρίδας, αιωνόβια μπονζάι και σαρκοφάγα φυτά.

Η  διδακτική επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ KA2 με τίτλο “A second chance of environment” στο οποίο συμμετέχει το 7ο Γυμνάσιο ως εταίρος μαζί με χώρες όπως η Αγγλία, η Πορτογαλία, η Τουρκία και συντονίστρια χώρα τη Γαλλία. Αρχηγός της επίσκεψης ήταν ο Διευθυντής της μονάδας κος Κατσαμάγκας Ταξιάρχης και συνοδοί εκπαιδευτικοί οι  Γιολτσίδου Όλγα και Τσαουσίδου Ιωάννα.

Τόσο οι εκπαιδευτικοί όσο και οι μαθητές θέλουμε να ευχαριστήσουμε και να συγχαρούμε την ξεναγό μας, την κα Περσάκη για την έξοχη ξενάγηση αλλά και την υποδειγματική φιλοξενία στο Βοτανικό Κήπο της Σταυρούπολης.

Created with Nokia Smart Cam

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://7gym-kater.pie.sch.gr/t%ce%bf-7%ce%bf-%ce%b3%cf%85%ce%bc%ce%bd%ce%ac%cf%83%ce%b9%ce%bf-%cf%83%cf%84%ce%bf-%ce%b2%ce%bf%cf%84%ce%b1%ce%bd%ce%b9%ce%ba%cf%8c-%ce%ba%ce%ae%cf%80%ce%bf-%cf%84%ce%b7%cf%82-%cf%83%cf%84%ce%b1/