Η γιορτή της 28ης Οκτωβρίου 2019 στο 7ο Γυμνάσιο

Οι μαθητές  του 7ου Γυμνασίου Κατερίνης  στις 25 Οκτωβρίου 2019 τίμησαν με την καθοδήγηση της καθηγήτριάς τους, κας Μπεκιάρη Μαρίας, τη γιορτή της σημαίας και τον ηρωικό αγώνα του Ελληνισμού το 1940.

Μέσα από επετειακά κείμενα, τραγούδια αλλά και σχετικό οπτικό-ακουστικό υλικό, ταξίδεψαν με σεβασμό και περηφάνια στις ένδοξες σελίδες της ιστορίας μας.Στη συνέχεια ακολούθησε η παράδοση της σημαίας από το Διευθυντή του σχολείου  κ. Νικολή Χρήστο καθώς και η απονομή βραβείων και αριστείων προόδου στους μαθητές μας.Το πρακτικό ανέγνωσε η εκπαιδευτικός του σχολείου κα. Κατσίκη Αμαλία.

Η επέτειος που τιμούμε σήμερα είναι  μια ευκαιρία να αναστοχαστούμε την ημέρα εκείνη ως μια σπουδαία στιγμή υπέρβασης του ατομικού έναντι του συλλογικού καλού και ακόμα ως άρνηση υποταγής στη βία και τη βαρβαρότητα.

Με την πεποίθηση ότι η θυσία τους δεν πήγε χαμένη, ας κρατήσουμε ζωντανή τη μνήμη  όλων αυτών των ηρώων, που μένοντας πιστοί στα ιδανικά τους, την αγάπη, την ελευθερία, την ειρήνη, την αλληλεγγύη, αποτελούν για όλους μας πηγή έμπνευσης και σύμβολα ήθους και αγωνιστικότητας.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://7gym-kater.pie.sch.gr/2433/