10η πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού 2023

10η Πανελλήνια ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, αναγνωρίζοντας την αναγκαιότητα υιοθέτησης ενός πιο δραστήριου τρόπου ζωής των παιδιών και εφήβων και στην προσπάθεια να παρακινήσει τους μαθητές να συμμετάσχουν σε οποιοδήποτε είδος φυσικής δραστηριότητας, έχει θεσπίσει τα τελευταία χρόνια τον θεσμό της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού. Το σύνθημα της φετινής διοργάνωσης είναι : «Η Κίνηση δίνει Ζωή» και εκδηλώσεις πραγματοποιήθηκαν και στο σχολείο μας, το 7ο Γυμνάσιο Κατερίνης, την Παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου 2023, στο πλαίσιο εναρμόνισης με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού.
Προκειμένου να αναδειχθεί η θεμελιώδης σημασία της σωματικής άσκησης και του αθλητισμού για την υγεία και την ευημερία του ατόμου, οι μαθητές μας πήραν μέρος σε αγώνες Ποδοσφαίρου, Μπάσκετ, Βόλεϊ  Τένις, Παιδαγωγικά παιχνίδια και σκάκι. Είχαμε την χαρά να φιλοξενούμε και Σχολείο της πόλης OSTROWEK της Πολωνίας , με μαθητές που αγωνίσθηκαν στα αντίστοιχα παιχνίδια . Οι μαθητές μας με πνεύμα ευγενούς άμιλλας  αγωνίσθηκαν με ενθουσιασμό απέναντι στους νέους φίλους τους.

Υπεύθυνη για την εκδήλωση ήταν η εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής  Σταυρίδου Αθηνά.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://7gym-kater.pie.sch.gr/10%ce%b7-%cf%80%ce%b1%ce%bd%ce%b5%ce%bb%ce%bb%ce%ae%ce%bd%ce%b9%ce%b1-%ce%b7%ce%bc%ce%ad%cf%81%ce%b1-%cf%83%cf%87%ce%bf%ce%bb%ce%b9%ce%ba%ce%bf%cf%8d-%ce%b1%ce%b8%ce%bb%ce%b7%cf%84%ce%b9%cf%83%ce%bc/