Το 7ο Γυμνάσιο Κατερίνης στο Μουσείο Κινηματογράφου της Θεσσαλονίκης

Σήμερα, 13 Φεβρουαρίου 2019, ημέρα Τετάρτη, πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του μαθήματος της Νεοελληνικής Γλώσσας και Λογοτεχνίας η εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών της Γ΄ Γυμνασίου (τμήματα Γ1, Γ3) στο Μουσείο Κινηματογράφου στη Θεσσαλονίκη, με συνοδούς καθηγήτριες τις κυρίες Ντέφα Αλεξάνδρα, Κιτοπούλου Κυριακή και Γουγούση Ελευθερία για τη συμμετοχή τους στο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα «Φιλμοτεχνία» του Μουσείου Κινηματογράφου.

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα στο οποίο συμμετείχαν οι μαθητές ήταν χωρισμένο σε δύο μέρη:

Κατά τη διάρκεια του α΄ μέρους του Προγράμματος, ενημερώθηκαν από την υπεύθυνη του Προγράμματος του Μουσείου για τον τρόπο που μεταφέρεται ένα λογοτεχνικό έργο στον κινηματογράφο και για τον τρόπο που διαμορφώνεται η λογοτεχνική αφήγηση στον κινηματογράφο (χαρακτήρες, περιγραφές, κινηματογραφική αφήγηση) και για τον ρόλο του ήχου και της εικόνας στην κινηματογραφική απόδοση του λογοτεχνικού κειμένου,  εξοικειώθηκαν με όρους της κινηματογραφικής λήψης (πλάνο, κάδρο, μοντάζ, σενάριο?), προβληματίστηκαν, διατύπωσαν απορίες, απάντησαν σε ερωτήσεις, ανακαλύπτοντας τις διαφορές και τις ομοιότητες της λογοτεχνικής με την κινηματογραφική απόδοση μιας ιστορίας, τις διαφορετικές «αφηγηματικές τεχνικές» που χρησιμοποιούνται για να ειπωθεί μια ιστορία στη λογοτεχνία και στον κινηματογράφο, με λίγα λόγια εξασκήθηκαν στην κινηματογραφική ανάγνωση.

Στο β΄ μέρος του Προγράμματος, πέρασαν στο στούντιο του Μουσείου, όπου δημιούργησαν τη δική τους κινηματογραφική ταινία, βασισμένη στη δραματοποίηση αποσπάσματος από το «Τρίτο Στεφάνι» του Κώστα Ταχτσή με τίτλο «Και έχουμε πόλεμο». Οι μαθητές επέλεξαν τα κοστούμια που ταίριαζαν στους ήρωες του σεναρίου τους, υποδύθηκαν ρόλους σκηνοθέτη, ενδυματολόγου, μακιγιέρ και άλλων παραγόντων του κινηματογράφου, μυήθηκαν στα κινηματογραφικά εφέ, και γνώρισαν από κοντά τη διαδικασία των «γυρισμάτων» μιας ταινίας διασκεδάζοντας με τους ρόλους που υποδύθηκαν.

Όλοι οι μαθητές και οι καθηγητές που συμμετείχαν στο Πρόγραμμα ευχαριστούμε μέσα από την ιστοσελίδα του Σχολείου μας τους υπεύθυνους του Προγράμματος «Φιλμοτεχνία», που μας χάρισαν αυτήν την ευχάριστη και εποικοδομητική εμπειρία.

Οι μαθητές των τμημάτων Γ1, Γ3 και οι συνοδοί καθηγητές.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://7gym-kater.pie.sch.gr/%cf%84%ce%bf-7%ce%bf-%ce%b3%cf%85%ce%bc%ce%bd%ce%ac%cf%83%ce%b9%ce%bf-%ce%ba%ce%b1%cf%84%ce%b5%cf%81%ce%af%ce%bd%ce%b7%cf%82-%cf%83%cf%84%ce%bf-%ce%bc%ce%bf%cf%85%cf%83%ce%b5%ce%af%ce%bf-%ce%ba%ce%b9/