Οι μαθητές της Β΄τάξης κατασκευάζουν στο μάθημα της Τεχνολογίας.

Στο πλαίσιο του μαθήματος Τεχνολογία Β’ Γυμνασίου, οι μαθητές των Β1, Β2, Β3 και Β4 τμημάτων του σχολείου μας, κατασκεύασαν δύο ανταγωνιστικά ομοιώματα εργοστασίων ψωμιού σε φέτες (“ΤΟ ΨΩΜΙ ΤΗΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ” και “ΒΙΟ ΑΡΤΟΣ”), μαθαίνοντας ταυτόχρονα για την παραγωγική διαδικασία και ειδικά για το μοντέλο της γραμμής παραγωγής.
Η τελική τοποθέτηση των διαφόρων σταδίων στη βάση έγινε από τον καθηγητή του μαθήματος  καθώς το προσωρινό κλείσιμο των σχολείων και η απαγόρευση εργαστηριακής εργασίας των μαθητών δεν τους επέτρεψε να εκτελέσουν την ευκολότερη και διασκεδαστικότερη ίσως εργασία. Ελπίζω όμως να αποζημιωθούν βλέποντας το έργο τους ολοκληρωμένο.
Στάδια παραγωγής
1. Σιλό για αλεύρι 2. Ζυμωτήριο 3. Τεμαχισμός 4. Σε σχήμα σφαίρας 5. Ενεργοποίηση μαγιάς 6. Σε ρολό 7. Σε ταψιά 8. Φουσκώνει 9. Σουσάμι 10. Φούρνος 11. Αφαίρεση από ταψιά 12. Ποιοτικός έλεγχος ψησίματος 13. Χρόνος για να κρυώσει 14. Κοπή 15. Συσκευασία 16. Κλείσιμο συσκευασίας 17. Ζύγισμα 18. Τοποθέτηση σε παλέτες.
Ο εκπαιδευτικός
Κωνσταντίνος Χαλκιάς

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://7gym-kater.pie.sch.gr/%ce%bf%ce%b9-%ce%bc%ce%b1%ce%b8%ce%b7%cf%84%ce%ad%cf%82-%cf%84%ce%b7%cf%82-%ce%b2%ce%84%cf%84%ce%ac%ce%be%ce%b7%cf%82-%ce%ba%ce%b1%cf%84%ce%b1%cf%83%ce%ba%ce%b5%cf%85%ce%ac%ce%b6%ce%bf%cf%85%ce%bd/