Επίσκεψη στην Αμερικάνικη Γεωργική Σχολή

ΕΠΙΣΚΕΨΗ  ΤΟΥ 7ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΓΕΩΡΓΙΚΗ ΣΧΟΛΗ

Οι μαθητές και μαθήτριες  της Β τάξης του σχολείου μας,στο πλαίσιο των μαθημάτων της Τεχνολογίας , της Γλώσσας και των Εικαστικών – επισκέφτηκαν την Αμερικανική Γεωργική σχολή στη Θεσσαλονίκη στη 1 Φεβρουαρίου 2024,ημέρα Πέμπτη τα τμήματα Β1 και Β3, και στις 2 Φεβρουαρίου, ημέρα Παρασκευή  τα τμήματα Β2 και Β4 με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών Πλιάκα Ιωάννη (Υποδιευθυντής) Σιαπάκα Καλλιρρόης, Μπαμίχα Νικολάου, Ντέφα Αλεξάνδρας, Κατσαμάγκα Ταξιάρχη (Διευθυντής ), Σόπογλου Αναστάσιου αντίστοιχα. Οι μαθητές/τριές μας παρακολούθησαν  τα εκπαιδευτικά προγράμματα « Ένα πιάτο για την υγεία μας» και «Το Γάλα», δίωρης διάρκειας το καθένα ,χωρισμένα σε ομάδες. Η μία ομάδα  είχε την ευκαιρία να συμμετάσχει σε βιωματικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα για την υγιεινή και ισορροπημένη διατροφή, να ξεναγηθεί στα  αγρόκτημα και στα εργαστήρια της Αμερικάνικης Γεωργικής Σχολής, να γνωρίσει τα μυστικά της υγιεινής διατροφής ,ενώ ασκήθηκαν και στα κρυμμένα μυστικά  ετικέτας πραγματικής συσκευασίας. Η άλλη ομάδα συμμετείχε σε εποπτική ξενάγηση στους χώρους βουστάσιο, αρμεκτήριο και γαλακτοκομείο ,σε παρασκευή παραδοσιακού σνακ και στη δημιουργία ετικέτας. Και τα δύο προγράμματα υλοποιήθηκαν από εκπαιδευμένα στελέχη. Ευχαριστούμε το προσωπικό της σχολής για την εξαιρετική ξενάγηση και φιλοξενία τους.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://7gym-kater.pie.sch.gr/%ce%b5%cf%80%ce%af%cf%83%ce%ba%ce%b5%cf%88%ce%b7-%cf%83%cf%84%ce%b7%ce%bd-%ce%b1%ce%bc%ce%b5%cf%81%ce%b9%ce%ba%ce%ac%ce%bd%ce%b9%ce%ba%ce%b7-%ce%b3%ce%b5%cf%89%cf%81%ce%b3%ce%b9%ce%ba%ce%ae-%cf%83/