Το 7ο Γυμνάσιο στο Αρχαιολογικό Μουσείο και το Αρχαίο Θέατρο του Δίου

Την Παρασκευή 9 Μαρτίου 2018 πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη των  τμημάτων  Α1 και  Α3 του σχολείου μας στο Αρχαιολογικό Μουσείο  και στο Αρχαίο Θέατρο του Δίου.Τους μαθητές συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί  Φίσκα Ευανθία, Μπουρσανίδου Φωτεινή και Ζαπουνίδης Ιωάννης.

Την Παρασκευή 16 Μαρτίου 2018 πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη των  τμημάτων  Α2 και  Α4 του σχολείου μας στο Αρχαιολογικό Μουσείο  και στο Αρχαίο Θέατρο του Δίου.Τους μαθητές συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί Τούρλα Βασιλική, Γιολτσίδου Όλγα και Μιχαηλίδου Γεωργία.

Οι  μαθητές συμμετείχαν στο πρόγραμμα που τελεί υπό την αιγίδα του Γραφείου Συμβούλων Φιλολόγων,  με υπεύθυνο το φιλόλογο κ. Παπαγεωργίου Πάρι. Στόχος του συγκεκριμένου προγράμματος είναι οι μαθητές να οδηγηθούν στη γνώση με διερευνητικό ? ανακαλυπτικό τρόπο, μέσα από την αξιοποίηση  των εκθεμάτων  του Μουσείου, με τη βοήθεια φύλλων εργασίας αλλά και τη “μαιευτική” μέθοδο του υπεύθυνου του προγράμματος.

Η διδακτική επίσκεψη ολοκληρώθηκε μέ την ξενάγηση από τον κ.Παπαγεωργίου στο Αρχαιολογικού πάρκο του Δίου, όπου οι μαθητές γνώρισαν  τα ιερά της Δήμητρας, της Ίσιδας, του Διονύσου και το Ασκληπείο, τις οδούς με τα  καταστήματα, το νεκροταφείο και το τείχος της πόλης, το ελληνιστικό και ρωμαϊκό θέατρο, τις  ρωμαϊκές θέρμες (λουτρά) με πλήθος γλυπτών, το Ωδείο.Κατανόησαν ότι  οι περισσότεροι τάφοι, βασιλικοί, μαρτυρούν την ύπαρξη ενός λαμπρού και ακμαίου πολιτισμού.

Το συγκεκριμμένο πρόγραμμα δίνει την ευκαιρία στους μαθητές να φτάσουν στη γνώση μέσα από εναλλακτικές διαδρομές που κατά κοινή ομολογία  είναι ευχάριστες και δημιουργικές.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://7gym-kater.pie.sch.gr/%ce%b4%ce%b9%ce%bf%ce%bd/