Το 7ο Γυμνάσιο στην πόλη Λισαβόνα της Πορτογαλίας

Με συμμετοχή του 7ου Γυμνασίου Κατερίνης ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία η Δεύτερη Δραστηριότητα Μάθησης,Εκπαίδευσης και Επιμόρφωσης που διεξήχθη από 26/03/17 έως 1/04/17, στην πόλη Λισαβόνα της Πορτογαλίας, στο πλαίσιο του προγράμματος ERASMUS+ KA2 με τίτλο:

“A SECOND CHANCE OF ENVIROΝMENT”

Στο πρόγραμμα συμμετέχουν οι εξής χώρες: Ελλάδα, Αγγλία, Γαλλία Πορτογαλία, Τουρκία.

Το σχολείο Agrupamento de Escolas Patricio Prazeres της Λισαβώνας, φιλοξένησε τη Δραστηριότητα στην οποία συμμετείχαν εκπαιδευτικοί και μαθητές και από τις άλλες χώρες εταίρους. Η σχολική μας μονάδα εκπροσωπήθηκε από το Διευθυντή της κ. Ταξιάρχη Κατσαμάγκα, την Υποδιευθύντρια κα Ιωάννα Τσαουσίδου, την εκπαιδευτικό κα Μαρία Μπεκιάρη και τους μαθητές Δημήτριο Δασκαλόπουλο, Άγγελο Εξίζογλου και Γεώργιο Χαλεπλή οι οποίοι είχαν την ευκαιρία :

• Να συμμετάσχουν σε δραστηριότητες σχετικές με την προστασία του περιβάλλοντος.
  • Να ξεναγηθούν στην πόλη της Λισαβώνας.
  • Να επισκεφθούν την πόλη Sintra.
  • Nα έρθουν σε επαφή με το εκπαιδευτικό σύστημα της Πορτογαλίας.
  • Να γνωρίσουν από κοντά την τοπική κουλτούρα της Πορτογαλίας.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://7gym-kater.pie.sch.gr/%cf%84%ce%bf-7%ce%bf-%ce%b3%cf%85%ce%bc%ce%bd%ce%ac%cf%83%ce%b9%ce%bf-%cf%83%cf%84%ce%b7%ce%bd-%cf%80%cf%8c%ce%bb%ce%b7-%ce%bb%ce%b9%cf%83%ce%b1%ce%b2%cf%8c%ce%bd%ce%b1-%cf%84%ce%b7%cf%82-%cf%80%ce%bf/