Το 7ο Γυμνάσιο στην πόλη Rieux – Minervois της Γαλλίας.

Το 7ο Γυμνάσιο στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ με τίτλο “A Second Chance of Environment” στο οποίο συμμετέχει ως εταίρος, επισκέφθηκε την πόλη  Rieux  Minervois της Γαλλίας  κατά το διάστημα  20-2-17 με  25-02-17.

Συγκεκριμένα στη σχολική μονάδα Pierre et Marie Curie College φιλοξενήθηκε η Πρώτη Δραστηριότητα Μάθησης , Διδασκαλίας, Κατάρτισης και Επιμόρφωσης στην οποία συμμετείχαν εκπαιδευτικοί και μαθητές και από τις άλλες συμμετέχουσες χώρες, την Αγγλία, την Πορτογαλία και την Τουρκία.

Το σχολείο μας εκπροσώπησαν οι εκπαιδευτικοί Γιολτσίδου Όλγα και Μιχαηλίδου Γεωργία και οι μαθήτριες Βαϊτσοπούλου Μαρία, Βαλλούς Θεοφιλίνα και Βρέτζου Ζωή.

Το πρόγραμμα περιλάμβανε ποικίλες δράσεις όπως:

• Παρουσίαση εκ μέρους των μαθητών περιβαλλοντικών προβλημάτων.
  • Περίπατο στη φύση κοντά στο σχολείο για τη συλλογή δειγμάτων νερού από κοντινό ποτάμι.
  • Δράσεις σχετικές με την διαχείριση απορριμμάτων.
  • Ξενάγηση στην πόλη Carcassone.
  • Επίσκεψη στην πόλη Toulouse και το θεματικό πάρκο “City of Space”.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://7gym-kater.pie.sch.gr/%cf%84%ce%bf-7%ce%bf-%ce%b3%cf%85%ce%bc%ce%bd%ce%ac%cf%83%ce%b9%ce%bf-%cf%83%cf%84%ce%b7%ce%bd-%cf%80%cf%8c%ce%bb%ce%b7-rieux-minervois-%cf%84%ce%b7%cf%82-%ce%b3%ce%b1%ce%bb%ce%bb%ce%af%ce%b1%cf%82/