Διδακτική Επίσκεψη στη ΔΕΘ

Οι μαθητές των τμημάτων Β2 και Β3 του σχολείου μας πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στη Διεθνή Έκθεση Θεσσαλονίκης, την Παρασκευή 13 Νοεμβρίου 2015, για την ξενάγηση στις εκθέσεις «Μαγεμένες» και «Εφευρέσεις ? Μουσικά όργανα των αρχαίων Ελλήνων», με τη συνοδεία των καθηγητριών κ. Καραλή Στυλιανής, κ. Κιτοπούλου Κυριακής και κ. Ντέφα Αλεξάνδρας.

Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στα πιστά αντίγραφα των γλυπτών «Μαγεμένες» (Incantadas), μνημείων του 2ου ? 3ου αι. μ. Χ., που φιλοξενούνται στην ΔΕΘ, ενημερώθηκαν για την ιστορία των γλυπτών μνημείων στο πλαίσιο του μαθήματος Μεσαιωνικής και Νεότερης Ιστορίας, καθώς και στην έκθεση πιστών αντιγράφων εφευρέσεων και μουσικών οργάνων των αρχαίων Ελλήνων από το Μουσείο Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας Κώστα Κοτσανά, στο πλαίσιο του μαθήματος της αρχαίας ελληνικής γραμματείας.

2 kountoura-mathites-katerinis-e1447412830190

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://7gym-kater.pie.sch.gr/%ce%b4%ce%b9%ce%b4%ce%b1%ce%ba%cf%84%ce%b9%ce%ba%ce%ae-%ce%b5%cf%80%ce%af%cf%83%ce%ba%ce%b5%cf%88%ce%b7-%cf%83%cf%84%ce%b7-%ce%b4%ce%b5%ce%b8/