Το 7ο Γυμνάσιο συμμετέχει στο “Πρόγραμμα ευαισθητοποίησης για την Οδική Ασφάλεια”

Την Τρίτη 17 Απριλίου 2018 το Γ2 τμήμα του σχολείου μας παρακολούθησε το “Πρόγραμμα Ευασθητοποίησης για την Οδική Ασφάλεια” που διοργάνωσε η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πιερίας, μέσω του Γραφείου Καινοτόμων Δράσεών της, σε συνεργασία με την Αυτοκινητόδρομος ΑΙΓΑΙΟΥ Α.Ε., το Ινστιτούτο Οδικής Ασφάλειας «Παύλος Μυλωνάς» και το Γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων της Α/θμιας Εκπαίδευσης Πιερίας, στην Εκάβη.

Το εκπαίδευση αποτελούνταν από δύο μέρη, το θεωρητικό και το βιωματικό.

Στο θεωρητικό μέρος, ο δημοσιογράφος και υπεύθυνος της κινητής μονάδας του Ινστιτούτου Οδικής Ασφάλειας «Παύλος Μυλωνάς» κ.Δημήτρης Χατζηδοπαυλάκης με την εξαίρετη εισήγησή του και το οπτικοακουακουστικό υλικό, κατάφερε να καταρρίψει μύθους σχετικούς με την οδική ασφάλεια, να μας ενημερώσει  και να μας προβληματίσει, να μας αφυπνήσει και να μας συγκινήσει.

Στο βιωματικό μέρος η ομάδα της κινητής μονάδας έδωσε τη δυνατότητα  στους μαθητές και τους συνοδούς καθηγητές  να βιώσουν την επικινδυνότητα να οδηγεί κάποιος υπό την επήρεια αλκοόλ με τη χρήση ειδικής μάσκας, το αίσθημα του κινδύνου και τη σημαντικότητα της ζώνης κατά τη διάρκεια ανατροπής με τον προσομοιωτή ανατροπής, αλλά  και πρόσκρουσης  με τον προσομοιωτή πρόσκρουσης.

Οι συνοδοί καθηγητές Αριστέα Κοκκίνου, Ιωάννα Τσαουσίδου και Γαβριήλ Παπαχαραλάμπους αλλά και οι μαθητές του Γ2 ευχαριστούμε θερμά το Ι.Ο.ΑΣ για την υψηλού επιπέδου εκπαίδευση που μας παρείχε και την εταιρεία Αυτοκινητόδρομος ΑΙΓΑΙΟΥ που κάλυψε τα έξοδα της μετακίνησης.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://7gym-kater.pie.sch.gr/%cf%84%ce%bf-7%ce%bf-%ce%b3%cf%85%ce%bc%ce%bd%ce%ac%cf%83%ce%b9%ce%bf-%cf%83%cf%85%ce%bc%ce%bc%ce%b5%cf%84%ce%ad%cf%87%ce%b5%ce%b9-%cf%83%cf%84%ce%bf-%cf%80%cf%81%cf%8c%ce%b3%cf%81%ce%b1%ce%bc%ce%bc/